Geodezja.

Wiesz czym jest geodezja? Kim tak właściwie jest geodeta? Czym się on zajmuje? Jakich instrumentów używa?
Dzisiaj zaczęły się moje miesięczne zajęcia w terenie, dlatego chciałabym wam poopowiadać o tych zeszłorocznych. Tekst pisała jedna z moich przyjaciółek- poradziła sobie z tym świetnie!

Geodezja zajmuje się określaniem położenia punktów na powierzchni Ziemi oraz ustalaniem jej wielkości i kształtu. Geodeta zajmuje się miernictwem, wykonuje prace geodezyjne związane z pomiarami powierzchni.
Przed naszymi miesięcznymi zajęciami praktycznymi nauczyciele przekazali nam wiedzę teoretyczną w dziedzinie jaką jest geodezja, którą następnie wykorzystaliśmy podczas ćwiczeń. Na początku każdego z nas ogarnął strach. Nie byliśmy pewni czy sobie poradzimy, mieliśmy obawy. Jednak nie taki diabeł straszny jak go malują i już za pierwszym razem wszystko odbywało się bardzo sprawnie, czuliśmy się jak prawdziwi geodeci, a oni jak łatwo się nam domyśleć również zaczynali podobnie jak my, bo przecież droga geodety niesie ze sobą ogromny bagaż doświadczeń. Do celu trzeba dążyć małymi kroczkami, a wtedy rezultaty bardziej nas cieszą, a sukces lepiej smakuje.
Zajęcia, w których wszyscy chętnie uczestniczyliśmy pomogły nam wyobrazić sobie naszą przyszłą pracę, a co najistotniejsze przenieść teorię, którą wkuwaliśmy od września na praktykę. A może by tak zrobić małą zamianę? Dziewięć miesięcy zajęć terenowych, a jeden miesiąc nauki? Myślę, że wszyscy byliby zadowoleni.
Oczywiście tak nie można, bo przed nami jeszcze 3 lata przyswajania wiedzy, po to aby być najlepszymi geodetami pod Słońcem.
  Jesteście ciekawi co o zajęciach powiedzieli sami uczestnicy? Przygotowaliśmy dla Was kilka wypowiedzi:
• „Przed ćwiczeniami wszystko wydawało trudne i nie do ogarnięcia, jednak podczas zajęć w terenie okazało się że w cale tak nie jest”- Agata Fojcik, 1Tb
• „Dzięki tym zajęciom jeszcze bardziej polubiłam profil, który wybrałam i za nic w świecie nie żałuję wyboru technikum! To chyba moja jedna z najlepszych decyzji. Geodezja tak mi się spodobała, i myślę, że po skończeniu szkoły będę ją kontynuowała.”- Patrycja Smolik, 1Tb
• „Myślałem, że obsługa instrumentów będzie sprawiała mi wiele problemów, ale nauczyciel wszytko omówił i pokazał i teraz jestem w tym mistrzem!"- Krzysztof Stec, 1Tb
• „Geodeci z wyższej klasy wykazali się swoją wiedzą, umiejętnościami oraz doświadczeniem i zawsze chętnie nam pomagali”- Katarzyna Stawiarska, 1Tb
• „Zajęcia praktyczne to świetna i przyjemna forma nauki tego, co chcę robić w przyszłości”- Damian Dachowski, 1Tb
• „Technikum budowlane to nie tylko szkoła dla panów. Dobrze poczuje się tam także każda kobieta! O dziwo w naszej klasie geodezyjnej przeważa ilość dziewczyn ”-Monika Drabik, 1Tb
Powróćmy teraz do źródła zajęć, czyli urządzeń. Zaraz, zaraz … a tak w ogóle jakich instrumentów używają początkujący geodeci ? Otóż posługują się teodolitem optycznym, niwelatorem oraz węgielnicą. Bez tych urządzeń i kilku innych dodatków takich jak: taśma, tyczki, szpilki, pion sznurkowy czy też łaty niwelacyjne mierzenie byłoby niemożliwe. Do pomiarów kątów poziomych używaliśmy teodolitu i tyczek, a wysokość sprawdzaliśmy za pomocą niwelatora i łat niwelacyjnych. Nazwy rodem z kosmosu, ale w praktyce obsługa tych urządzeń jest łatwa i przyjemna.




Następnie narysowane wcześniej na kartkach szkice umieszczaliśmy na kalkach technicznych za pomocą magicznych urządzeń zwanych rapidografami. Wyglądem przypominają długopisy, ale używanie ich wymaga ogromnej precyzji i cierpliwości, ponieważ wystarczy chwila nieuwagi i tusz może się rozmazać. 



Jak widać miesięczne zajęcia w terenie to nie tylko potoczne ‘wolne’ od zajęć lekcyjnych. To czas, w którym zdobywamy doświadczenie do przyszłego zawodu. Rok temu staliśmy przed ważnym wyborem. Liceum czy technikum? Jeśli technikum to jaki profil? Co tak naprawdę mnie interesuje? Co chciałbym/ chciałabym robić w życiu? My podjęliśmy właściwą decyzję. Jest nią geodezja.
_____________________________________________________________________________________________
Tekst był pisany rok temu, dlatego niektóre dane  tj. klasa są już nieaktualne. Teraz jestem już w 2 klasie technikum o tym profilu.


Miłego wieczoru,
♥ iks pe

12 komentarze:

  1. Troche Ci zazdroszcze tego wyboru. Tak sie wachalam co do wyboru szkoly. Obecnie jestem niby w mat geo ale material jest strasznie okrojony. Jak to w LO. Powodzenia w zajeciach! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. wydaje mi się, że nie tak okrojony jak w technikum, chociaż kto wie...

      Usuń
  2. kurcze, a ja nigdy nie nauczyłam się obsługi teodolitu tzn. nigdy nic przez niego nie widziała, albo inaczej iwdziałam ale zawsze nie to co powinnam była wiedzieć ;p

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. haha nie wiem jak to to zrobiłaś, podziwiam! Teodolit to błaha sprawa, trzeba tylko nacelować dobrze, a on resztę zrobi sam przecież! :D

      Usuń
  3. najbardziej mnie ciekawi dlaczego jako jedyna masz pomarańczową kamizelkę ? :D :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jak się przyjrzysz zdjęciom to zobaczysz, że nie tylko ja :D
      każda z grup pomiarowych miała inny kolor kamizelki- były żółte i pomarańczowe :D

      Usuń
  4. Podziwiam Cię :)

    OdpowiedzUsuń
  5. tak trzymać, gratulacje i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  6. Patrząc na ten wpis widzę przede wszystkim bardzo dobrze sformułowane pojęcie geodezji. Osoba, która chce się podjąć tego zawodu powinna wiedzieć czym będzie się tak naprawdę zajmować. Niestety większość młodych ludzi nie jest tego świadoma. Mimo to geodezja jest kierunkiem przyszłościowym. Cyfryzacja sprawiła, że się rozwija ze zdwojoną siłą :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Widać, że ta profesja Was cieszy. :) Świetnie!

    OdpowiedzUsuń

 

Blogger news

FBlinklinkTwitter

Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy

Translate