Jak zacząć biegać? Poradnik dla początkujących.


Każdy moment jest dobry na to, by zacząć biegać lub wrócić do biegania po dłuższej przerwie. Pamiętmam również swoje poczatki, które nie były lekkie. W tym poście chciałabym wam pokazać, że bieganie nie jest takie straszne i że każdy może to robić! :)

 Dokładnie- biegać możesz i Ty. Właśnie powszechność tego sportu stanowi część jego uroku. Ale jak się do tego zabrać? Ubrać buty i wyjść biegać? W gruncie rzeczy bieganie jest właśnie takie proste, co stanowi jego dodatkowy atut.

Ale jak już zaczniesz, pojawiają się pytania. Powinienem biegać 20 czy 30 minut? Czy spacerowanie jest OK? Jeśli już wcześniej biegałem, to czy powinienem zaczynać od początku?

1) Teraz pytanie jak zaczac?
Potrzebujesz trzech rzeczy:
• butów do biegania,
• miejsca do biegania
• przede wszystkim chęci.
Reszta jest zbędna! Oczywiście, że możesz mnóstwo pieniędzy w specjalistycznym sklepie dla biegaczy, zaopatrując się w modny dresik, buty z najnowszej kolekcji Ale po co? Najpierw złap bakcyla, później stopniowo zaopatruj się profesjonalne wdzianko. Kupując super sprzęt już na samym początku rozpoczęcia przygody z bieganiem, nie staniesz się lepszym biegaczem. Ja na początku biegałam w Conversach (bo to były moje jedyne buty sportowe), zwykłych legginsach i bluzie. 

2) Nie zniechęcaj się!
Prawdopodobnie jeśli przez ostatnie lata bardziej zaprzyjaźniłeś się z kanapą i pilotem od telewizora niż z rowerem czy rolkami, pierwsze biegowe próby będą ciężkie. To zupełnie normalne! Nie będziesz od razu mistrzem świata Musisz się przygotować na trudne początki, by biegać. Nie zniechęcaj się!

3)  Nie przesadzaj!
Ten punkt łączy się z poprzednim. Jest duża szansa, że jeśli dopiero zacząłeś biegać, robisz to za szybko, chcesz biegać za często i za dużo. Pamiętam samą siebie- sytuacja z całkiem niedawna. Po bardzo długiej przerwie zaczęłam trzaskać od 5 km- 10 km i moje nogi tego nie wytrzymły. To była olbrzymia głupota z mojej strony i musiałam zrobić sobie kilkudniową przerwę. Z początku przeplataj bieg z marszem, stopniowo zmniejszając czas marszu przy jednoczesnym zwiększaniu czasu biegu. Więcej nie oznacza lepiej. Stopniowo i ostrożnie zwiększaj pokonywane dystanse.

4) Znajdź swoją porę na bieganie.
Kiedyś moją porą był wschód słońca, teraz jest to zdecywaie wieczór. Trudno ocenić, czy więcej jest głosów za bieganiem rano, po południu czy wieczorem. Najważniejsze, by bieganie „dopasować” do naszego planu dnia i połączyć z obowiązkami.


5) Czy konieczne są specjalistyczne buty do biegania? 
Dobre buty do biegania znacznie podnoszą komfort biegu. Jeśli możesz sobie na nie pozwolić – polecamy. Może być to zresztą świetny bodziec do wyjścia na trening – testowanie nowych butów. Niedługo pojawi się notka o tym jak wybrać odpowiednie buty do biegania. 

6) Motywacja!
Ona jest najważniejsza. Wiele osób obawia się, że nie będzie w stanie biegać regularnie, bo albo uważają, że jest to zbyt duży wysiłek, albo próbowali zaczynać już wielokrotnie i zawsze kończyło się to po pierwszym razie albo nudziło im się szybko. Żeby biegać, przede wszystkim trzeba CHCIEĆ, czyli mieć motywację. Powody mogą być różne – zdrowie, zrzucenie wagi, utrzymanie dobrej formy- każdy jest dobry, byle biegać!


Ten wpis jest początkiem nowej serii na moim blogu odnoście biegania i zdrowego trybu życia. Od dawna planowałam wprowadzić coś nowego, coś świeżego na bloga i mam nadzieję, że wam się spodoba!


♥ iks pe 

informacje zostały zebrane z kilku stron dotyczących biegania i połączone w jedną całość. 

7 komentarze:

 1. Super , ja właśnie zaczynałam dużo razy i biegałam 2-3 dni i rezygnowałam, lecz chyba po tym poście zacznę znowu biegać, dlatego że zmotywowałaś mnie ♥ Bardzo dobrze że zaczęłaś taką serię czekam na następny post ;*

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo motywujący post. Tak mnie zmotywowałaś, że zaraz lecę biegać, chociaż robię to tylko na wfie i to nie zawsze :) Już ubieram bluzę i dresik, buty na razie zwykłe trampki, a później zaopatrzę się w jakieś bardziej profesjonalne. Dziękuję :)
  nataa-liiaa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny wpis! Ja taż bardzo lubię biegać. Teraz mam zamiar kupić sobie nowe buty (do biegania), więc mam do Ciebie pytanie. Mogłabyś mi polecić jakieś fajne obuwie? Byłabym bardzo wdzięczna :) Dzięki xx

  OdpowiedzUsuń
 4. Post fajny, ale szkoda, że większąść tekstu jest ściągnięta z innej stronki :/

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam zamiar zacząć biegać. Jak często w tygodniu powinnam to robić?

  OdpowiedzUsuń

 

Blogger news

FBlinklinkTwitter

Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy

Translate